Stadiu hepatia

Hepatita

Postata de prisacariu1 cu 12 ani in urma.

Buna ziua, as dori o interpretare a urmatoarelor rezultate HBS-pozitiv, HBe-neativ, anti-HBe -pozitiv ,HBV DNA-711iu/ml ,ALT33iu/l AST27iu/l . ce inseamna aceste rezultae si care este stadiul bolii.SUNT PURTATOR SANATOS?

Raspunsuri (4)

Medic Epuran

acum 12 ani

Markerii virali descrişi de d-vs indică într-adevăr starea de purtător sănătos de virus hepatitic B

Dr. Achitei

acum 12 ani

As completa ca termenul de purtator sanatos nu se mai foloseste. Aveti intr-adevar o infectie cronica cu virusul hepatitic B, care este inactiva si cu replicare virala minima (dar nu zero). Situatia in prezent este foarte buna si nu este nevoie de tratament antiviral; o dieta de crutare hepatica este totus recomandata. Virusul se poate insa reactiva oricand si de aceea, chiar si in situatia dvs, este necesara determinarea transaminazelor la 6 luni interval.

prisacariu1

acum 12 ani

Va multumesc pentru raspuns, voi fi monitorizat la interval de 3 luni.Nu mi s-a indicat o dieta speciala .Aveti alte recomandari? Mentionez ca nu locuiesc in Romania.Multumesc.

Dr. Achitei

acum 12 ani

Ca dieta accentuez doar consumul strict ocazional de bauturi alcoolice. Evitati mesele abundente si excesul de grasimi animale. In rest - viata normala