simptome de hepatita?

Hepatita

Postata de marcelusha cu 12 ani in urma.

buna ziua! de vreo 2 saptamani am o senzatie de greata cu gust amar in gura indiferent de ce as manca. iar balonarea isi face aparitia dupa fiecare masa. pe langa aceste simptome mai am si diaree. mentionez ca sotul meu a fost diagnosticat in urma cu un an cu hepatita b, dar nu i s-a recomandat niciun tratament , decat hepatoprotectoare. e posibil sa ma fi infectat si eu? de 2 ani urmez un tratament cu arava si sulfasalazin pt poliartrita reumatoida. e posibil ca acest tratament sa fi atacat ficatul? am inceput sa iau hepatoprotect de cateva zile si parca au mai disparut senzatiile de greata, dar nu de tot. va rog sa-mi spuneti sau sa ma sfatuiti ce analize ar trebui sa fac sau ecografii... multumesc.

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Recomand efectuarea unei ecografii abdominale, un examen tranzit baritat, eventual, o endoscopie digestivă superioară, precum şi analize de sânge. În cazul
d-vs, după simptomatologia descrisă este probabil vorba de o problemă biliară sau gastrică şi mai puţin probabil de o eventuală hepatită.

marcelusha

acum 12 ani

multumesc mult pt raspuns. voi face aceste analize.