sfat

Hepatita

Postata de metalblade cu 13 ani in urma.

la o analiza de sange,acum 1 an si jumatate,mi s-a spus ca am HCV.AM facut analize si transaminazele-normale,viremie 0,acelasi lucru si peste 6 luni,si peste alte 6 luni.faza e ca imi apare la analiza de HCV-slab pozitiv.ce sa fac?am fost la medic si nu am tratament ,doar sa ma odihnesc cum trebuie si sa nu mananc gras.

Raspunsuri (2)

Xenagoras

acum 13 ani

Potrivit datelor Organizatiei Mondiale a Sanatatii, la nivel mondial 170 milioane de persoane sunt infectate cu virusul hepatitei C, iar dintre acestia 85% dezvolta hepatita cronica.
Poate te numeri printre cei 15% la care hepatita nu s-a cronicizat. Virusul a fost respins de organism, dar markerii hepatici vor ramane modificati pe viata.
Cel mai bine te poate lamuri medicul. Daca tot ai nelamuriri nimeni nu te opreste sa mai consulti si alti medici.
Sanatate maxima!

Maria

acum 10 ani

In aceasta situatie pacientul poate transmite virusul?