se poate infecta copilul meu?

Hepatita

Postata de bogdanapp cu 13 ani in urma.

Soacra mea este infectata cu hepatita cronica virala c.Intrebarea mea este:copilul meu poate fi infectat cu acest virus?Mananca de la ea,se joaca cu ea,il pupa,normal ca orice bunica care isi iubeste nepotul

Raspunsuri (8)

Google

acum 13 ani

Hepatita C se transmite:

* prin sangele unei persoane infectate;
* prin fluide corporale;
* de la mama la fat (in timpul sarcinii sau al nasterii);
* prin utilizarea de ace, seringi si alte instrumente de uz medical, stomatologic sau cosmetic, care pot veni in contact cu sangele infectat si care sunt nesterilizate corect;
* folosirea in comun a obiectelor de igiena personala care pot veni in contact cu sangele (periute de dinti, aparate de ras, truse de manichiura);
* realizarea de piercinguri si tatuaje cu ace si instrumente nesterile;
* inteparea sau taierea accidentala cu instrumentar care are sange infectat pe el (in cazul personalului medical);
* contact sexual neprotejat cu o persoana infectata.

bogdanapp

acum 13 ani

ce intelegeti prin fluide corporale?aspectul acesta ma nelinisteste

ancutza

acum 13 ani

bunicul meu a avut tuberculoza si diabet insa noi am avut noroc sa nu luam nimic de la el desi ne jucam tot timpul impreuna
-daca copilul dvs este sanatos si cu un pic de noroc nu ar trebui sa ia nimic,,,,,insa nu sunt garantii,,,poate ar fi bine sa nu bea din aceeasi cana

Dr House

acum 13 ani

Diabetul nu este contagios!!!

Google

acum 13 ani

Sange,apa,urina,bila ,lacrimile,toate astea sant fluide corporale.

Dr House

acum 13 ani

Virusul C se transmite mai ales prin sange si mai greu prin restul fluidelor. Eu nu am auzit de un caz de transmitere altfel decat prin sange!

bogdanapp

acum 13 ani

ms dr house

gabi

acum 13 ani

fac interferon de 9 luni si acum am mari dificultati de inghitire.Ma puteti ajuta cu un tratament? multumesc