Sarut hepatita cronica

Hepatita

Postata de popion2484 cu 11 ani in urma.

Buna seara,

Un bolnav cu hepatita B cronica poate transmite prin sarut boala partenerului, in cazul in care cel bolnav la spalarea pe dintii, uneori, are sangerari?

Multumesc,

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Virusul hepatitia B se transmite prin sange; daca sangereaza la periajul dintilor iar dumnevoastra aveti o leziune la nivelul cavitatii orale este posibil sa va infectati ( desi intr-un procent scazut ). Este indicat sa va vaciinati pentru preventie.

popion2484

acum 11 ani

Multumesc ptr raspuns.

Intrebarea era formulata mai generic, dar eu sunt cel bolnav.Dat fiind ca m-am despartit de prietena, nu stiu cum sa abordez alte fete.
Prietena se vaccinase, dar noile fete ar trebui sa se vaccineze si ele. La sarut cu o fata poti ajunge mai usor, fara sa ii fi spus ca esti bolnav de o anumita boala... nu prea stiu cum sa procedez in asa fel incat nici eu sa nu ma destainui in fata oricarei fete cu care e posibil sa ma sarut, nici ea sa nu se imbolnaveasca. Cum ma sfatuiti sa fac?
Prin sex, daca se face protejat, exista posibilitatea de a transmite boala?

Multumesc,

iulian

acum 9 ani

E drept ka sida sau hiv se trasmite prin sarut da sau nu