sarcina si tatal purtator de hepatita C

Hepatita

Postata de mariaramona cu 13 ani in urma.

am si eu o intrebare, in cazul unei sarcini , daca tatal este purtator de hepatita C se tranzmite copilului? la el virusul este negativat dupa tratamentul cu interferon , suntem de 2 ani impreuna si eu mi-am facut de 3 ori precautie testele pt hepatita B,c, si sunt sanatoasa , , va multumesc

Raspunsuri (6)

IOANA

acum 13 ani

Buna ziua! Daca mama nu a luat virusul de la sot (se transmite greu in cuplu) , nu exista risc de transmitere la copil in timpul sarcinii.
Daca tatal a facut tratament cu interferon si are viremie repetat negativa, posibil sa se fi vindecat de hepatita C.
Sanatate multa si sarcina usoara cu copil sanatos!!

Maria

acum 13 ani

De ce se transmite greu in cuplu?

alina

acum 13 ani

IN CAZUL IN CARE SOTUL NU A FACUT TRATAMENT CU INTERFERON DAR ANALIZELE AU IESIT BUNE TRANSAMINAZE NORMALE, SE POATE TRANSMITE VIRUSUL ? SPECIFIC CA SI EU SUNT SANATOASA NE DORIM F MULT UN COPIL NUMAI CA SOTUL MEU DIN PACATE A CONTACTAT ACEST VIRUS.
ASTEPT RASPUNSUL DVS VA MULTUMESC.

mihaela S

acum 13 ani

Nu neaparat. Am avut aceeasi situatie si am depistat hepatita la sot dupa ce am nascut, am facut analize eu si fetita si nu au fost probleme. Am si RH negativ si el pozitiv, dar a fost bine totul. Succes!

IOANA

acum 13 ani

Buna ziua! Studiile pe mai multe cupluri care au convietuit fara protectie de bariera (prezervativ) si in care 1 partener avea VHC au aratat transmitere f scazuta la celalalt partener, secretiile genitale/sperma contin cantitate scazuta de virus.
Oricum riscul trebuie comparat cu beneficiile, daca se doreste copil, se accepta relatii neprotejate, in rest, mai bine protectie.
Riscul de transmitere nu are legatura cu transaminazele, ci cu viremia.
Multa sanatate tuturor!

Amy

acum 13 ani

Daca la 6 luni de la terminarea tratamentului cu interferon si ribavirina viremia este nedetectabila, acea persoana este VINDECATA! Hepatita C se ia doar prin sange, in nici un caz prin contact sexual, doar de la rana deschisa la rana deschisa! Cunosc multe persoane care chiar daca nu s-au vindecat, au dorit un copil care nu a contactat virusul. Riscul este de 1%. Intra pe hepatita-c.net sau hepatita-c.gatworks.net si vei gasi o baza de date completa si autorizata. Vei gasi raspuns la toate intrebarile