Sanse

Hepatita

Postata de legionaru cu 12 ani in urma.

Exista vreo posibilitat sa scap de tot de hepatita b??......momentan viemia imi e de 5337....pot sa devin un om normal...sa am o viata obisnuiuta??

Raspunsuri (1)

Dr. Achitei

acum 12 ani

Un om infectat cu virusul hepatitei B este un om normal si trebuie sa aiba o viata normala. Sunt necesare totusi o alimentatie echilibrata, o restrictie importanta in ce priveste consumul de alcool, si prudenta la transmiterea sexuala (cel mai bine este ca partenerul sa se vaccineze). Viremia dvs este mica; decizia de tratament antiviral trebuie sa o ia medicul gastroenterolog in functie de numerosi alti parametri (varsta, transaminaze, parametri ecografici etc).