rezultate analiza

Hepatita

Postata de i.doru cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
am 44 ani, sunt barbat si in urma unor analize facute la serviciu, mi-a iesit rezultatul la TGP - 70 , TGO - 29 , LDL - 212. Intrebarea mea ar fi daca in urma acestor analize, in special al TGP as putea avea afectiuni hepatice si daca da, ce imi recomandati.
Va multumesc. I.doru

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

analizele indica o crestere particulei LDL de colesterol (asa zisul ''colesterolul rau") , o citoliza hepatica ce trebuie investigata suplimentar de medicul de familie sau medicul de medicina interna (prin teste de colestaza, ecografie abdominala).
ar fi bine de incercat un regim alimentar (de scadere a grasimilor din sange) ce va include :3 mese principale la ore regulate, de evitat mancatul in graba, privitul la televizor, de evitat consumul de alcool, sosurile cu unt sau smantana, un consum de sare de masa redus (aproximativ 5 g pe zi); se indica consum de carne sp***a (pasare, vita, peste), produse lactate cu continut redus de grasime (branza de vaci, cas, urda, lapte batut),mamaliga, cereale, legume (fasole verde, praz, gulii, varza, conopida, dovlecel, spanac, rosii, castraveti, ardei, andive, vinete, ciuperci, ceapa, morcov, telină, sfecla rosie ; cartofi, fasole uscata, mazare, linte, soia- în cantități moderate), unt (5-10 grame)cu 60% grasimi;ulei vegetal cu mai putin de 40% grăsimi (20-30 de grame); deserturi - budinci, placinte simple, biscuiti ; lichide- apa minerala, ceaiuri, cafea, ness indulcite cu zaharina, suc natural de fructe și din legume.