reformulare intrebare

Hepatita

Postata de vasiletudurean cu 13 ani in urma.

Buna ziua,am vrut sa intreb care este diferenta dintre hepatitele Bsi C adica care evoluieaza mai repede si care sunt sansele de vindecare sau stagnare.Va multumesc

Raspunsuri (1)

Iuli

acum 13 ani

C este mai grava decat B, logic. Evolutia depinde de fiecare pacient, de tratament, de afectiunile asociate eventuale si de disciplina pe care o respecta pacientul (fara alcool, tutun, mancaruri grase sau grele, odihna respectata etc). Nu poate nimeni spune dinainte cum va evolua cineva. Exista insa sanse ca virusul sa devina inactiv, inca o data, daca se respecta tratamentul, dieta si recomandarile medicale.