purtator de virus B

Hepatita

Postata de orac cu 11 ani in urma.

Buna ziua.Am facut cateva analize si rezultatele sunt :trigliceride serice 81,colesterol seric total145 HDL 43 LDL 85,8 TGP 28, antigen HBs 5130,25 antigen HBs interpretare pozitiv.Medicul de familie nu m-a lamurit.Va rog daca cineva poate sa-mi dea cateva sfaturi. Va multumesc.

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Prezenta antigenului Hbs semnifica infectie cu virusul hepatiticB. Ar fi bine sa determinati in plus antigenul Hbe, ac anti Hbc, ac anti HVD si viremia ( ADN VHB) pentru a aprecia activitatea virusului.

orac

acum 11 ani

Multumesc mult pentru raspuns. Daca se poate as mai dori unele informatii.Si sotia a facut testul si a iesit negativ. Vaccinarea ce siguranta ii ofera? Am inteles ca virusul se transmite si prin contact sexual,dar testul sotiei a iesit negativ si nu stiu cum sa interpretez acest lucru.Multumesc mult.

orac

acum 11 ani

multumesc.

mariana

acum 7 ani

va rog frumos,spuneti-mi si mie acestia analize,AntiHBcor sumar pozitiv AntiHBsAg rezultat 12,9 valorea prag 10,0u pozitiv HBsAg negativ, va multumesc..