Profilaxia bolilor cu transmitere directa (prin sange si produse de sange)

Hepatita

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

as vrea sa stiu daca se poate transmite prin sex si care este cauza transmiterii,si daca pot ramine insarcinata,sa am un copil sanatos.eu nu am hepatita c,dar prietenul meu are hepatita c.

Raspunsuri (4)

Florian Alex

acum 15 ani

Da, hepatita C se poate transmite si prin fluide de genul spermei, in timpul contactului sexual neprotejat, desi rata de transmitere este foarte mica: 2-3%.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

buna ziua am o prietena si nu puate avea copii dar ma rugat pe mine sai donez ovule intrun spital unde ia este inscrisa daca as face asta adica sa depun ovule ptr. ia ce risc pot sa intimpin eu este grav sai dau ovule sau nu ptr. mine astept raspuns va multumesc

comentarii utilizatori

acum 15 ani

mama mea are nevoie urgent de implantarea unui stimulator cardiac- tulburari de ritm, bloc artio-ventricular total- cum trebuie sa procedez?
Multumesc

sanda

acum 14 ani

eu am hepatita B de la varsta de 3 ani in urma cu un an am facut analize si mia iesit ca boala a avansat.acum urmeaza sa fac tratamentul cu interferon,ce urmari poate avea tratamentul?
am varsta de 32 ani si sper ca dupa tratament o sa fiu ok!!!!!!!!!!!!!!