pot face copil?

Hepatita

Postata de alexandra218109366 cu 12 ani in urma.

sora mea are hepatita B si sotul ei la fel isi doresc un copil, dar nu sunt siguri de el, se gandesc daca face....copil se naste sigur cu hepatita? sau va avea dupa?

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Virusul hepatitic B se poate transmite la făt transplacentar sau mai frecvent în timpul naşterii şi alăptării acestuia, de aceea dacă mama este purtătoare a virusului, aceasta nu are voie să nască pe cale vaginală (fiind indicată operaţia de cezariană) şi nu are voie să alăpteze, existând un risc mare de a transmite virusul la copil. Foarte important este faptul că femeile testate pozitiv pentru virusul hepatic B, necesită investigaţii suplimentare şi o evaluare periodică a gravidei infectate cu virusul B pentru a putea identifica şi trata la timp apariţia unor simptome sau complicaţii grave care pot pune în pericol atât viaţa mamei cât şi a fătului. Ca şi concluzie - copiii născuti din mame purtătoare a virusului B au un risc de 10-20 % să contacteze infecţia