plsss

Hepatita

Postata de claudialavinia cu 9 ani in urma.

am 24 de ani si am nevoie de o informatie .
la varsta de 6 ani cca. am avut diagnosticata hepatita b.am fost internata in repartul boli infectioase pentru o luna cred
sunt sanse de a avea inca hepatita.am intentia sa am un copil si inainte sa imi fac toate analizele(nu sunt in tara momentan)vreau sa stiu asta,m-ar ajuta sa ma pregatesc psihic pentru un raspuns pozitiv al analizelor.multumesc mult claudia

Raspunsuri (2)

Dr. Dimitrios Koukoulas

acum 9 ani

Buna ziua
Sa incepem cu vesti bune.90 %din pacienti ca contacteaza Virus Hepatic B scapa fara aceasta boala sa devine cronica.Virus Hepatic B nu se transmite intraplacentar adica nu trece la copil in timpul sarcini.Daca mama este infectata cu Virus Hepatic B si cantitate a Virusului in singe adica viremie este foarte mare atunci sunt medicamente care scad aceasta viremie si scad si sansele copilul sa contacteze virusul in timpul nastererei.Deci este foarte important sa spuneti lui medicul Ginecologi ca aveti isotric de hepatita Virala ca sa va trimite sa faceti analize necesare privind functie Hepatica si Profillul imunologic daca este caz.Va doresc mult succes

claudialavinia

acum 9 ani

va multumesc din suflet.