PCR ADN HBV Cantitativ

Hepatita

Postata de ramo cu 13 ani in urma.

va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu interpretarea rezultatelor viremiei:
Incarcatura virala: 64 copii ADN HVB/ml (1.81 log copii ADN HVB/ml)
19 UI/ml (1,28 log UI/ml)
Sensibilitatea metodei: 51 copii ADN HVB/ml (1,71 log copii ADN HVB/ml)
15 UI/ml (1,71 log UI/ml)

Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (9)

Dr. Carmen Ruxandra Posoiu

acum 13 ani

Este o viremie mica, nu necesita tratament specific antiviral, doar urmarire periodica si tratament cu protectoare hepatice si dieta (fara alcool, grasimi). Aceasta in conditiile in care celelalte analize de biochimie sunt normale.

andreia

acum 13 ani

Buna ziua, va rog sa-mi interpretati si mie niste analize facute de sotul meu, fiind suspect de hepatita c.
Alfa2 Macroglobulina 1.72
Haptoglobina 0.84
Apolipoproteina A1 1.38
Bilirubina 5.13
Gamma GT 38
ALAT/TGP 77
ASAT/TGO 38
Glicemia a jeun 4.55
Trigliceride 0.97
Colesterol total 7.47
Viremia 25 299 087 Ui/mL

Astept un raspuns cat mai repede.Va multumesc

Mariana

acum 13 ani

Va rog rami raspundeti si la intrebarea mea.incarcatura virala:422 copii ADN/mil(2,63 log copii ADN HVB/ml) 124 UI/ml(2,09 log UI/ml) Sensibilitatea metodei:51 copii ADN HVB/ml(1,71 log copii ADN HVB/ml) 15 UI/ml(1,71 log UI/ml)

Mariana

acum 13 ani

As vrea sa ma lamuriti ca nu inteleg termeni respectiui.am virusul de hepatita b.si ce trebue sa fac.va rog sami raspundeti ca mie frica.

dinu mariana

acum 13 ani

incarcatura virala-ADN HBV ;sensibilitatea metodei 15ul/mL-rezultat 189,00 si copii/ml 51,15 rezultat 644,49

Viorelia

acum 7 ani

Analiza ADN virus hepatic B( ADN HBV) PCR
Incarcatura virala. 274/UI/ mL , (2,44 log UI/ mL
Rog f mult sa mi spuneti stadiul Hepatitei si ce trebuie sa fac. Multumesc.

panczi samuel

acum 12 ani

incarcatura virala-adn hbv 16504 ce fel de rezultat este si ce pericole exista la aceasta rezultat

BUTE LENUTA

acum 10 ani

BUNA ZIUA , MI-AM FC CATEVA ANALIZE SI ALT(TGP)=15 E NORMAL ASA SAU SA MAI REPET ANALIZELE O DATA? SUNT EXPUSA UNUI VIRUS ? MULTUMESC

Utilizator11553115084

acum 5 ani

Buna seara as vrea sa imi interpreteze si mie cineva rezultatul la ADN VHB 143.1IU/ml nedetectabil 1174.85 copii/ml nedetectabil 2.15 log/log