NECESITA VIREMIE

Hepatita

Postata de 67dan cu 10 ani in urma.

AM EFECTUAT LA O CLINICA PRIVATA DIN BUCURESTI URMATOARELE ANALIZE:
Anticorpi H B c . . . . . . . . pozitiv
(ser, Axsym, Metoda MEIA Abbott)
A n t i c o r p i a n t i H B s . . . . . 33 mUI/ml
Interpretare:
< 10 mUI/mL: nonreactiv (subiect neimunizat)
> 10 mUI/mL: reactiv (subiect imunizat)
(ser, AXSYM, Metoda MEIA ABBOTT)
Antigen HBs.....negativ
UN DOCTOR MI-A RECOMANDAT CA AR FI IDEAL SA FAC SI VIREMIA, DESI PE INTERNET IN TABELELE PREZENTATE PENTRU HEPATITA B SPUNE CA ATUNCI CAND CAND CEI DOI ANTICORPI SUNT POZITI SI AGHBS NEGATIV INSEAMNA CA AI OBTINUT IMUNIZARE PRIN INFECTARE NATURALA. CE PARERE AVETI, AM SCAPAT DEFINITIV DE VIRUSUL B! MAI POATE FI VIREMIA DETECTABILA IN ACEASTA SITUATIE? VA MULTUMESC!

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Aveti dreptate. Prezenta anticorpilor anti Hbc alaturi de cei de tip Hbs sugereaza imunizare, depasirea naturala a infectiei. Nu este indicat sa efectuati viremia in aceasta situatie.
Este recomandat sa repetati testele peste 2-3 luni.