M-am infectat?

Hepatita

Postata de Raul96 cu 6 ani in urma.

Sunt student în anul 2 la medicina generala și în practica de vara, în timp ce puneam o perfuzie unui domn mi-a ajuns o picatura din sângele lui pe deget. Nu am dat importanță acestui fapt pana când domnul respectiv nu a precizat ca are hepatita B. După aproximativ 30 de secunde m-am spalat bine și am aplicat soluție antiseptica. Pielea era intacta, fără zgârieturi sau răni. E posibil sa mă fi infectat?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Hepatite-virale/markerii-de-depistare-ai-virusului-hepatitei-b_684