intrebare

Hepatita

Postata de STEFEL cu 12 ani in urma.

am 66de ani si am hepatita virala c cu grad de fibrozare f3. de ce nu se poate face tratamentul cu interferon si ribavirina?

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Criteriile de includere în tratamentul cu interferon si ribavirina: ALT (TGP) normale sau crescute; ARN-VHC detectabil; histologic: puncţie biopsie hepatică , fibromax cu: A ≥1, F ≥1 şi / sau S≥1, Fibroscan> 1; vârsta ≤65 ani, pentru >65 ani se va evalua riscul terapeutic în funcţie de comorbidităţi (se exclud pacientii cu boli neurologice, boli psihice (demenţă, etc.), diabet zaharat decompensat, boli autoimune, boala ischemică coronariană sau inscuficienţa cardiaca severă necontrolată, afecţiuni respiratorii severe,necontrolate, Hb < 11g/dl, număr de leucocite < 5.000 /mm3, număr de PMN < 1.500 /mm3). tratamentul antiviral cu interferon si ribavirina va fi propus de medicul specialist si se va depune la casa de asigurari judeteana, dupa caz.