intrebare.

Hepatita

Postata de inusic cu 13 ani in urma.

salut.de un an de zile fac tratament contra hepatitei delta si nici de cum numi scad analizele.continui sa am dureri in partea ficatului ,arsuri si oboseala.la moment am facut test si mai sunt si insarcinata ,spunetimi va rog stiu ca este un risc penrtu aceasta sarcina ,dar daca avortez nu fac complicatii la ficat.merssi mult.

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 13 ani

Consultati-va cu medicul dvs ginecolog si cu cel care va urmareste problemele de ficat.

Ionela

acum 13 ani

Buna ziua! Conteaza ce tratament faceti pt. hepatita, unele medicamente afecteaza sarcina. Hepatita B+delta poate fi mai agresiva, riscul de transmitere la fat este in functie de viremiile virusurilor B si D, dar posibilitatea cea mai inalta este in timpul nasterii, se recomanda cezariana, sa nu alaptati si sa vaccinati bebelusul pt. VHB cu 3 doze:la nastere, 2 luni si 6 luni si sa administrarti in prima zi de nastere o doza de imunoglobuline antiVHB=Hepatect.
Multa sanatate!

Utilizator11633612121

acum 2 ani

Afectează cu ceva copilul daca ii sa administrat Hepatect de doua ori?adică unul la naștere (care eu știu că l-am dus la moașe pentru al administra însă în carnet nu este trecut)și unul la vârsta de 1 an!!Sunt îngrijorată, mulțumesc