interzicerea practicarii meseriei de asistent medical

Hepatita

Postata de alexiamimi cu 12 ani in urma.

Un asistent medical,care are antigenHBs negativ,fara anticorpi HBs ,dar prezenti anti HBc,va avea probleme sa mai practice?Vaccinul pentru hep B ar fi putut produce acest lucru?Si daca ar fi vorba de o hepatita b oculta,mai are voie sa lucreze in sistem?Hepatita B poate fi considerata boala profesionala pentru asistentii medicali?Stiti de vreo lege care ar interzice practicarea meseriei?

Raspunsuri (2)

moromete

acum 11 ani

Chiar nu stie nimeni? M-ar interesa si pe mine acest lucru. Multumim!

maria

acum 8 ani

buna seara . as avea si eu o intrebare .in urma analizelos a reiesit ca sunt pozitiva pt anticorpii hepatitei b .asta inseamna ca am fost in trecut ifectata cu hepatita b se poate spune ca a fost pozitiv hepatita b? intreb pentru ca intentionez sa lucrez ca asistent si am fost intrebata daca am fost declarata vreodata pozitiv pt hep b .am spus ca nu deci imi este teama sa nu fi spus ceva gresit.multumesc