Interpretare rezultate?

Hepatita

Postata de Georgeta cu 2 luni in urma.

Buna ziua! Va rog mult, daca ma puteti ajuta cu un raspuns. Rezultat Ag Hbs : 0,3100 S/Co metoda CMIA, unde, non reactiv <1 S/Co si reactiv >=1. Rezultat anticorpi anti Hbs : >1000mUimL. Mentionez ca sunt vaccinata! Este posbil sa am hepatita B? Va mulțumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Rezultatele prezentate indica faptul ca nu aveti hepatita B. Ag Hbs reactiv inseamna ca virusul hepatitei B este prezent in organism, dar in cazul dumneavoastra, rezultatul este sub 1, ceea ce inseamna ca nu este reactiv. De asemenea, anticorpii anti Hbs sunt peste 1000 mU/mL, ceea ce indica faptul ca aveti un nivel ridicat de anticorpi impotriva hepatitei B, probabil ca rezultat al vaccinarii. Totusi, pentru siguranta, este recomandat sa va consultati medicul in caz de neliniste sau simptome care va ingrijoreaza.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/boli-infectioase

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Hepatite-virale/hepatita-virala-b_641