Interpretare rezultate analize

Hepatita

Postata de Ralf1951 cu 10 ani in urma.

As vrea sa ma lamureasca si pe mine cineva care stie si preferabil un doctor care este de specialitate, in legatura cu starea mea de sanatate, daca in urma analizelor pentru hepatita virala tip B, au iesit astfel:
Rezultat Referinta
1.Ag.HBs mai mic decat 0,1 negativ 0,1-1,0
pozitiv mai mare decât 1,0
2.Anti HBc mai mare decât 8,0 0.02-0,5 m.UI/ml
3.Anti HBs este 362,91 negativ mai mic decât 10 UI/mL
pozitiv mai mare decât 10 UI/mL
4.ADN-HBV
este nedetectabil in UI/mL sensibilitatea metodei mai mare de 15
este nedetectabil in copii/mL sensibilitatea metodei mai mare de 51,15
5.Ac total anti Delta este negativ(0,13) negativ mai mic decat 0,9
echivoc intre 0,9-1,1
pozitiv mai mare de 1,1
Trigliceridele 183,16 4,00--150,00 mg/dL
ALT 15,00 0-45 U/L
AST 14.00 0-35 U/L

Raspunsuri (2)

Ralf1951

acum 10 ani

Toata problema este data de cat este de mare valoarea AcHBc fata de limita superioara a referintei date de laborator.
Cine raspunde trebuie sa stie asta.

studenta anul VI MG

acum 10 ani

ati avut la un moment dat o hepatita B de care v-ati vindecat

aveti trigliceridele usor crescute