interpretare ecografie abdominala

Hepatita

Postata de claudia-diana cu 11 ani in urma.

buna seara, sunt infectata cu virusul hepatic b si am facut o ecografie abdominala cu urmatorul rezultat ;
-hepatomegalie, asimetrica de lob drept 163mm lob stang 73mm, cu ecostructura usor mai densa , ecogenitate medie.Ficatul prezinta in lobul drept segmentul VI o formatiune predominent chistica cu septe groase in interior si zone ecogene pe contur, fara vascularizatie in Doppler color , cu dimensiuni de 37,8/27,1/30,8mm.
-colecist nelocuit
pancreas cap 23,1mm, corp 17,7mm , ecogenitate medie
-stomac cu continut lichid de secretie a jeun in cantitate medie
-rinichi drept de 108,3/37,4mm cu dilatatii pielocaliceale
-rinichi stang de 105/45mm cu dilatatii pielocaliceale
-splina cu diametrul longitudinal de 102,5mm omogena ,mai ecogena
-vezica urinara transonica
-colon trasvers ,jumatatea stanga ,cu pereti ingrosati de 14mm.
As vrea si eu o parere despre rezultat.sa ma ingrijorez sau nu?

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este indicat sa efectuati o tomografie computerizata ( TC abominal cu substanta de contrast) pentru o descriere mai buna a formatiunii hepatice descrise.

claudia-diana

acum 11 ani

multumesc!la fel mi-a spus si doamna doctor care mi-a facut ecografia, dar dansa mi-a recomandat ecografia cu substanta de contrast.