Interpretare analize

Hepatita

Postata de dorin1962 cu 14 ani in urma.

Bună seara. Am o rugăminte mare. Am făcut un control medical şi mi-a ieşit pozitiv AgHbs pozitiv. Le-am repetat la Matei Balş şi mi-au ieşit următorii markeri hepatici:
- AgHbs: pozitiv;
- AcHbe: pozitiv;
- AcHBeIgG: pozitiv;
Ceilalţi markeri au ieşit negativi. Am făcut viremia şi mi-au ieşit următoarele rezultate:
Încărcătură virală:
159 copii ADN HVB/ml
( 2,30 log copii ADN HVB/ml)

47 UI/ml
(1,67 log UI/ml)

Sensibilitatea metodei:
51 copii ADN HVB/ml
(1,71 log copii ADN HVB/ml)

15 UI/ml
(1,17 log UI/ml)
TGP 38
TGO 46
COLESTEROL TOTAL 196
TRIGLICERIDE 210, iar ceilalţi parametri ai funcţiilor ficatului, în parametri normali.
De bucurie că dl. dr. mi-a spus că nu e nimic grav, doar că voi fi monitorizat, urmând ca peste 6 luni să repet viremia pentru a observa evoluţia/involuţia, nu am mai pus şi alte întrebări care acum îmi bântuie mintea. Mi s-a recomandat un tratament cu Lagosa şi Baraka.
De aceea, vă adresez rugămintea, dacă aveţi amabilitatea să-mi răspundeţi la câteva întrebări:
1. Care este diagnosticul clar după datele pe care vi le-am prezentat?
2. Există riscul să transmit virusul şi membrilor familiei?
3. Pot scăpa de această virus?
În speranţa că îmi veţi răspund, vă mulţumesc anticipat.

Cu mult respect,
Dorin M.

Raspunsuri (4)

mihaela

acum 14 ani

hepatita cronica cu HBV, infectivitate ridicata. atentie se transmite

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

1. Infectie cronica VHB, infectiozitate redusa.
2. Membrii familiei ar trebui vaccinati
3. In acest moment nu necesitati tratament, trebuie urmarita in evolutie viremia.

cata24

acum 14 ani

Unicul sfat care ti-l pot da este sa ai grija, sa-ti repeti analizele din 6 in 6 luni. Si daca vei avea ocazia sa mergi la Timisoara, (sau poate chiar esti din Timisoara) langa spitalul de boli psihice,e un spital (din pacate nu-i retin numele) dar acolo este o doctorita care se numeste DR. Curescu Manuela. Du-te si ia legatura cu ea, pentru ca pe mine m-o vindecat aceasta persoana.
Cand spun ¨m-o vindecat¨ spun ca viremia este nedetectabila la mine de aproape 3 ani, dar va trebui sa continui sa-ti faci analizele fecvent, pentru a tine virusul sub control.
Bafta multa si SANATATE

Teo

acum 13 ani

Spitalul de care vorbeste cata24 se numeste Victor Babes.

@cata24: Si tu ai avut hepatita B? Cum te-ai tratat? Cu peginterferon? Si eu caut un tratament pentru hepatita B!