Interpretare analize Hepatita B

Hepatita

Postata de BogdanTodasca cu 10 ani in urma.

Antigen Hbs...pozitiv >2500
AntigenHBe...........pozitiv
Anticorpianti-HBe....negativ
AnticorpiantiHBcIgM.......negativ
Anticorpi totali anti hepatita Delta...negativ
Tgo..46
Tgp..108
Incarcatura virala:
312941186 copii ADN HVB/ml...8.50 log copii ADN HVB/ml
91771609 ui/ml...7.96 log ui/ml
Limita de detectie
51 copii ADN HVB...1.71 log copii ADN HVB
15 UI/ml...1.17 log UI/ml
Se poate face interferon la viremia pe care o am? Cu entecavirul ai sanse sa iti treaca de tot virusul ?
Va multumesc

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Da, este indicatie de tratament cu intereferon.
Este bine sa consultati medicul gastroenterolog in vederea depunerii dosarului catre casa de asigurari pentru a beneficia de tratament antiviral.

FLORIN

acum 10 ani

---Va rog sa imi interpretati relzultatul viremiei PCR ADN incarcatura virala 3406 copii ADN HVB/m ( 3,53 log copii ADN HVB/ml )l si 999 UI/ml.De asemenea as vrea sa stiu daca ma ajuta BANO-capsule cu usturoi, paducel si vasc, eu ac***a si HTA, precum si Extract purificat de rasina, ca si suplimente.
Cu stima.