interferon

Hepatita

Postata de rosalya cu 12 ani in urma.

buna ziua,am hepatita b cronica si tocmai mi s-a aprobat dosarul cu interferon si asi dori sa aflu mai multe despre reactiile adverse din primele luni de tratament.multumesc.astept cat mai multe informatii....

Raspunsuri (4)

Iuli

acum 12 ani

Aceste aspecte le discutati cu medicul dvs, nu pe un forum cu straini. Oricum nu poate prevedea nimeni cum veti reactiona.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Reactiile adverse pot aparea intr-o masura diferita, de la individ la individ. Terapia cu interferon pegylat poate determina cel mai frecevent, ca efecte adverse : ameteli, modificari ale dispozitiei, oboseala, stari pseudo-gripale, alergie cutanata la locul de injectare (durere, roseata). Ar fi bine de discutat cu medicul dvs despre orice manifestare neobisnuita in timpul terapiei.

nobwo

acum 8 ani

Urmez tratamentul cu Interferon de vreo 5 luni si in primele samtamani am avut doar simptome de gripa: febra, frisoane, dureri de cap. Le-am rezolvat cu Paracetamol, dupa cum mi-a recomandat medicul.

Insa am o cunostinta care a inceput tratamentul mai recent si nu a avut nici o reactie suparatoare pana acum.

Exact la fel e si cu efectul tratamentului: pentru unii e eficient, pentru altii mai putin eficient.

Tot ce poti sa faci e sa tii regim, sa eviti efortul si sa te rogi mult.
Daca ai si alte intrebari, ma poti gasi la adresa de e-mail [email protected]

Multa sanatate!

Verestiuc Florentin

acum un an

Bună ziua. Sunt diagnosticat cu hepatita B de peste 15 ani și as dori să-mi fac și eu dosar ptr interferon. Ma puteți ajuta.