INTEPARE ACCIDENTALA CU AC FOLOSIT

Hepatita

Postata de NICOLETA49113210 cu 14 ani in urma.

BUNA ZIUA! Am si eu o intrebare:am administrat cuiva cu hepatita p***anjectie cu Interferon si m-am intepat accidental in acul folosit la injectie.Persoana este in tratament de cateva luni si ultima viremie a iesit nedetectabila.Exista riscul sa ma infectez cu virusul C?E obligatoriu sa fac analiza Ac.antiVHC ?Cum sa procedez?
Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (39)

soothe

acum 14 ani

Sunt sanse mari sa te fi infectat. Anticorpii apar dupa 6-8 saptamani de la infectare. Pana atunci fa-ti vaccin pentru hepatita B. E obligatoriu sa faci analiza. Nu ai de ce sa multumesti.

dora

acum 14 ani

deci riscul sa fi luat virusul e mare.analizele pentru acest virus trebuie sa le faci obligatoriu si sa urmezi tratamentul doctorului.mult succes draga mea!

acil

acum 14 ani

daca stiti cumva de la a cata injectie cu interferon nu te simnti bine ?
voi cei care a-ti facut acest tratament, plus ribavirina cum v-ati simntit dupa a doua injectie?
sanatate si numai bine!
Referitor la doamna care s-a intepat cu acul de la interferon e bine sa faca acuma o analiza pt.anticorpi hep C SI DUPA 2 LUNI ALTA DACA NU SUNT DEPISTATI ATUNCI E POSIBIL SA NU FIE NIMIC, DACA DA ATUNCI TRATAMENT IMEDIAT CA E CU VINDECARE RAPIDA IN STADIUL DE "ACUT" si nu cronic ca la noi ceilalti
Doamne ajuta si sanatata!

luminita

acum 14 ani

am inteles ca trebuie o anumita cantita de sange pentru transmiterea virusului c...printr-un ac de insulina se poate lua?as dori sa stiu cam ce cantitate de sange ar trebui pentru a te infecta

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Transmiterea virusului C prin inteparea cu ac este extrem de redusa 0,1%. In cazul in care viremia pacientei aflate in tratament este nedetectabila sansele sunt aproape nule de transmitere a virusului. Faceti Ac anti HCV la 2 luni de la incident si viremia ARN HCV la 3 luni de la incident. Sfatul meu este sa consultati si medicul infectionist.

As.Luminita

acum 14 ani

multumesc mult pentru raspuns!

Vasile

acum 10 ani

Buna ziua, am si eu o problema, mi-sa facut o ingectie si nu stiu daca acul a fost sterilizat, dar daca a fost nesterilizat este posibil sa ma infecteze cu ceva?

dantes

acum 14 ani

E adevarat caci infectia se poate transmite si in cazul in care locuiesti mai mult timp cu o persoana infestata cu HCV, si care e timpul in care se poate pune in evidenta virusul de la infestare?

tomaioana

acum 14 ani

sint sanse mici sa te infectat
in familie ni s-a intimplat exact la fel
si dupa 2 ani de la intepare cind i s-a facut testul ptr hep c era negativ
am facut testul dupa 2 ani de teama rezultatului care din fericire a iesit negativ
persoana careia i se adminisrta interferonul facea acest trat de aprox o luna
si a avut o viremioe destul de mare 20070copiiper ml

tomaioana

acum 14 ani

nu este o sansa sa te fi infectat este un risc (corectez mesajul de mai sus )

FLORICA

acum 14 ani

DIN GRESALA O FETITA D 4 ANI SA INPUNS CU UN AC DE CUSUT SI EU LAM FOLOSIT DAR NU IS SIGURA DAK MAM INPUNS SI EU PT K EU AM HEPATITA B CRONICA ACTIVA ACUMA TRE SA INCEP TRATAMENTU:ACUM IS FOARTE INGRIJORATA ASTEPT RASPUNSUL DUMNEAVOASTRA VA MULTUMESC

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Fetita d-voastra a fost vaccinata la nastere, sunt putine sanse sa se fi infectat, in cazul prezumtiv ca si d-voastra v-ati intepat. Ar trebui facuti anticorpii Anti HBS si Ag HBs in cazul fetitei.

tudorita

acum 14 ani

daca persoana era sub tratament si era nedectabila ,asta inseamna ca nu are virus in sange,daca te-ai intepat nu o sa iei virusul,era grav daca nu se afla sub tratament.oricum infectia apare in sange dupa 6 luni,pana atunci este o fereastra epidemiologica,adica poti sa ai virus dar sa nu apara la analize

As.Luminita

acum 13 ani

multumesc inca odaa pentru sfat..ati avut dreptate..am facut analizele 3 luni la rand si nu mam contaminat cu virusul c

Ioana

acum 8 luni

Buna ziua , v ați mai făcut analize pentru hepatita sau HIV ? Eu am pățit ceva asemănător și mă tem foarte mult

iuliana

acum 13 ani

acum 3 zile m-am intepat cu un ac flolosit pt o glicemie a unei persoane care are diabet si face tratament cu insulina. Este posibil sa fac diabet?

Dr. Medicina Interna

acum 13 ani

Diabetul zaharat nu se transmite prin intermediul acelor, este o afectiune metabolica. Trebuie sa verificati daca persoana cu al carui ac v-ati intepat nu sufera de hepatita virala C sau B, HIV, acestea fiind afectiunile ce se pot transmite prin ace.

doinita

acum 9 ani

am patit la fel

ralu

acum 8 ani

si ai ceva

CLEOPATRA DOBRE

acum 13 ani

Fetia mea de 3,8 luni ,s-a intepat cu acul pt insulia a bunicului ,el in trecut acum 45 de ani a avut HEPATITA(el spune ca facuse de la mincare) ,dar nu mai stie exact care ,...Am intles ca trebuie facut analize dupa circa 6 luni ,dar ma imbolnavesc eu asteptind ,intrebarea mea ,hepatita A ,D,SI E se cronicizeaza ,se mai poate lua? ...Va multumesc anticipat !!!

Pag 1 din 2