infectie hb

Hepatita

Postata de Toma62 cu 11 ani in urma.

Buna seara,daca un bolnav cu hepatita virala b are Anti-HBsAg si Anti-HBcor sumar pozitiv,atunci aceasta persoana poate transmite virusul?
Si daca la analize a iesit ca ai Anti-HBsAg chiar si in titru mic,atunci AgHBs este negativ,sau poate fi si pozitiv?
Va multumesc anticipat.

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Da, poate transmite virusul hepatitic B.
In mod normal, prezenta Ag Hbs inseamna infectie cu acest virus iar anticorpii sunt absenti ( care apar in urma vaccinarii sau contactului cu acest virus- perioada de recuperare). Exista insa situati( rare) in care cele doua componente coexista si aceasta se intampla atunci cand cantitatea de antigen este in scadere si apar anticorpii antiHbs( un interval foarte scurt de timp, care, de regula, nu este prins prin analize).