incarcatura virala

Hepatita

Postata de claudia-diana cu 11 ani in urma.

buna, sunt infectata cu virusul hepatic b iar la ultimele analize incarcatura virala a iesit foarte mare de 14779 Ul/ml iar nr de copii/ml este de 50396,39.cat de grava ii problema?la ce sa ma astept?mentionez faptul ca incarcatura virala este in crestere fata de analizele facute anterior.atunci valorile erau de 5862 UI/ml iar nr de copii/ml 19989,42,

Raspunsuri (7)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Inseamna ca virusul este activ.
Este recomandat sa consultati un medic gastroenterolog in vederea tratamentului antiviral, pentru a stopa replicarea virusului si a impiedica eventualele complicatii.

claudia-diana

acum 11 ani

multumesc.sunt programata in data de 26.am inteles ca ar trebui sa mi se faca o punctie hepatica

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Da, si/sau fibrotestul pentru a evalua gradul de afectare hepatica.

abyabyaby

acum 11 ani

Punctia hepatica nu mai este obligatorie ! Eu am C ,am fost la Fundeni , am facut analizele .Dosarul este acceptat si cu alt fel de teste respectiv fibrotestul sau fibroscanul. Multa sanatate ca avem nevoie !

claudia-diana

acum 11 ani

am facut si eu fibrotestul.au iesit bine toate analizele.acuma ramane doar sa tin sub supraveghere evolutia bolii.din 6 in 6 luni sa mai fac ceva analize sanatate si la multi ani!

ANAMARIA

acum 10 ani

buna!tatal meu are virusul b si este diagnosticat cu ciroza hepatica,l ultima analiza de incarcatura virala i-a iesit ADN viral hepatita b cantitativ ADN-VHB 15268ui/ml dar in dreapta scrie NEDETECTABIL limita de detectie a metodei de lucru in domeniul de linearitate(masurabil)este 20 ui/ml.Sensibilitatea analitica 9ui/ml nr copii/ml=nr ui/ml*5,82 nu inteleg c inseamna asta deoarece prima analiza de incarcatura virala arata asa incarcatura virala:11 579copii ADN HBV/ml(4,06log copii ADN HBV/ml 3 396ui/ml (3,53logui/ml) sensibilitatea metodei:51 copii ADN HBVml(1,71 log copiiADN HBV/ml) 15ui/ml(1,17log ui/ml) spuneti-mi va rog daca s-a imbunatatit ceva sau ce schimbari s-au produs ca numai am rabdare pana vine medicul lui din concediu......va multumesc!!!

Bulbuc Roxana

acum 8 ani

Buna seara. Am facut si eu analize ADN virus hepatic B cantitativ PCR
Incarcatur virala 45q Ui/mL ( 2, 65 logUi/mL). Iar limita de detectie 20Ui/mL (1,30 log Ui/mL)..
Factor de conversie ADN HBV (Ui/mL)× 5,82= ADN HBV ( copii/mL).
Imi puteti spune ce inseamna asta?
Va multumesc..