hepatopatie

Hepatita

Postata de elena neamtu cu 13 ani in urma.

ce este hepatopatia si cumse trateaza?

Raspunsuri (6)

Medic Epuran

acum 13 ani

Hepatopatia reprezintă o afecţiune a ficatului (afecţiune hepatica).
Hepatopatiile pot fi de mai multe tipuri: alcoolică, toxică, etc., iar tratamentul este diferit în funcţie de cauză.

Vlad

acum 12 ani

Hepatopatie=ciroza??

Medic Epuran

acum 12 ani

Nu. Ciroza poate fi consecinţa unei hepatopatii datorate consumului exagerat de alcool

sanda

acum 12 ani

in diagnosticul de hepatopatie toxica cauza trebuie sa fie intotdeauna consumul de alcool?

Medic Epuran

acum 12 ani

Pentru utilizatorul Sanda - În cazul hepatopatiilor toxice cauza nu este reprezentată neapărat de consumul exagerat de alcool. Folosirea unui număr mare de medicamente şi abuzul legat de administrarea acestora şi de asemenea, şi consumul de droguri, de etnobotanice şi combinaţia de medicamente cu alcool, droguri sau etnobotanice conduce la sporirea îmbolnavirilor de hepatopatii toxice.

Mariana

acum 10 ani

Mie mi-a iesit la analize ALT 67.7 SI AST 45.3 in conditiile in care nu beau, nu fuumez si mananc cat se poate de sanatos. Mi s-a spus ca exista riscul de a avea o forma usoara de hepatita. Care ar putea fi cauza si care ar putea fi felul hepatitei?