hepatita

Hepatita

Postata de Bogdan246 cu 15 ani in urma.

buna ziua va rog din suflet cine ma poate ajuta si pe mine ,sotul meu are ameteli il doare in partea dreapta a stomacului si este foarte foarte obosit ,doarme foarte mult dar degeaba se simte din ce in ce mai obosit,ce asi putea face,multumesc

Raspunsuri (5)

Florian Alex

acum 15 ani

Mergi la medicul de familie pentru o trimitere la laborator pentru analize de sange care sa masoare valoarea transaminazelor. In cazul in care banuiesti ca este vorba despre hepatita tip A (virala), ai putea observa si daca scaunul si urina sunt schimbate la culoare. Adica urina este galben rosiatica (seamana la culoare cu berea, in principiu), iar scaunul are culoarea deschisa asemanatoare cu a nisipului, argilei. De asemenea, un alt indiciu ar fi schimbarea culorii pielii in galben mustar. In alte tipuri de hepatita cele mai exacte sunt tot analizele de sange, dar cele specifice (dar tot valoarea modificata a transaminazelor pot orienta si catre alte tipuri de hepatita). Oricum, nu mai asteptati si mergeti la consult, amanarea poate duce la agravarea bolii (daca este vorba de hepatita) iar recuperarea poate fi mai dificila.

Bogdan246

acum 15 ani

multumesc csara,da am observat ca scaunul este mai deschis ,dar de ingalbenit nu sa ingalbenit,oricum ne ducem la medic ,sanatate

alin58

acum 15 ani

Posibil sa fie o hepatita iar sfatul meu este sa cereti medicului si marker-ii virali. Nu vreau sa va sperii, dar cam aceleasi simptome au dus in cazul meu la diagnosticarea hepatitei C.

Claudiu86

acum 15 ani

Depista-ti cauza si face-ti tratament.Daca nu-i o afectiune a ficatului are mare noroc

danY

acum 13 ani

in partea dreapta poate fi pancreasul mai degraba :)