hepatita

Hepatita

Postata de andreea605 cu 11 ani in urma.

Rezultatul :Ag HBs:0.443. LA barbat, este pozitiv??

Raspunsuri (1)

eva40

acum 11 ani

Prezenta AgHBs in serul/plasma umana este marker de infectie cu virusul hepatitei B.

Ag HBs este primul marker de infectie care apare cu cateva zile sau saptamani innainte de aparitia simptomelor clinice.
Ce inseamna daca ai Ag HBs?
Inseamana ca esti infectat cu virusul hepatitei B, in una din cele patru variante:
- Hepatita acuta
- Hepatita cronica
- Purtator “sanatos” (inactiv) de virus hepatitic B
- Hepatita B oculta
Acest lucru mai inseamna ca poti transmite virusul hepatitei B prin sange sau pe cale sexuala, si ar fi bina ca partenerul sexual sa se testeze pentru virusul B, si daca nu il are, sa se vaccineze.