hepatita

Hepatita

Postata de C.Silvia cu 12 ani in urma.

buna ziua.v-am scris cu 2 saptamani in urma , m-am intepat cu un ac din greseala, persoana are hepatita C.am GPT,ALAT) 11U/L ; transaminasi AST ( GOT, ASAT) 10U/L ; Bilirubina Directa 0.13 mg/dL ; Bilirubina totala 0.81 mg/dL ; GGT 23 U/L ; Anticorpi anti HBS(HBsAb) > 1000.00UI/mL ; antigene HBS ( HBsAg) negativ ; Ab antivirus hepatita C (HCVAb) negativ. E de rau sau e de bine? medicul meu este abia saptamana viitoare si mi se pare o vesnicie pana atunci. Va multumesc!

Raspunsuri (4)

Medic Epuran

acum 12 ani

Rezultatele analizelor efectuate de d-vs sunt bune, dar din cele enumerate, doar Ab antivirus hepatita C (HCVAb) cu rezultat negativ este specifică pentru confirmarea sau infirmarea diagnosticului de infecţie cu virusul hepatitic C (celelalte analize confirmă doar absenţa virusului hepatitic B în organismul d-vs). Totuşi ar trebui repetată analiza HCVAb peste 5-6 săptămâni datorită aşa-numitei ˝ferestre serologice˝ între momentul infectiei cu VHC şi detectarea anti-HCV (cu testele serologice curente anticorpii se depistează în medie la 7-8 saptamani de la debutul infecţiei).

C.Silvia

acum 12 ani

Am omis sa va spun ca eu am scris la Sfatul medicului acum 2 saptamani dar incidentul s-a intamplat cam acum 6 luni .eu nu am dat importanta ptr ca nu stiam ca persoana respectiva avea hepatita C. De aceea am facut analizele atat de tarziu.Si in acest caz trebuie sa repet HCVAb? Va multumesc mult.

Iuli

acum 12 ani

2saptamani este mult prea repede...

Medic Epuran

acum 12 ani

Da, ar fi recomandat să repetaţi analiza HCVAb precum şi să efectuaţi testul ARN-HCV (care identifică dacă virusul hepatitic C este prezent în sânge)