hepatita

Hepatita

Postata de buza105283 cu 12 ani in urma.

buna seara! domnule doctor,am o fata de 30 ani care are hepatita b,de 6 ani .fara sa ia nici o medicatie ,acum o saptamana si-a facut analizele pe care vi le scriu si la care asi dori o lamurire.HEMOLEUCOGRAMA; HGB 11,2HCT 34,1,MCH,cantHGB medie, 26,2,colesterol,seric total223 SIDEREMIE4,0 TGP 34,ASTEA SANT CELE CARE NU CORESPUND INDECELUI DE REFERINTA HEPATITA B INCARCATURA VIRALA copi /ml ..>989400000 ADN VHB nedetectabil,Metoda C OBAS TaqMan,HBV ROCHE-limita detectie20IU /ML9(117copii /ml) factor conversie copii/ml=UI/ML x5,82, v-asi ruga sa ma lamuriti cat de grav este si ce ar putea face ac***a in vedere ca nu este asigurata medical,Are o fetita de 4 ani ,la nastere i s-a facut vaccinul anti hepatic ,exista risc de infectare la copil?cu stima si multumiri !.

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Analizele indica o hiperlipidemie (colesterol seric este normal sub 200mg/dl) ce poate fi rezolvata printr-un regim alimentar sarac in grasimi, o anemie feripriva (cu deficienta de fier) – sideremia 4 µg/dl ? sau 40 µg/dl  pentru care ar trebui sa realizeze investigatii suplimentare in sfera digestiva si in cea genitala pentru a depista cauza pierderilor de sange. Se indica administrarea de preparate cu fier timp de 4- 6 luni pentru refacerea depozitului de fier.
Este neclar rezultatul incarcaturii virale (daca >984…este destul de mare ). In acest caz trebuie analizata posibilitatea instituirii unui tratament antiviral de catre un medic specialist de boli infectioase.
Vaccinul nou-nascutilor din mame AgHBs pozitive se face in primele 12 ore, la 2 luni si la 6 luni. Daca a fost respectata aceasta schema, nu exista risc de infectie cu hepatita B.