Hepatita

Postata de Rusik cu 13 ani in urma.

Buna ziua , in urma unui control de rutina am fost diagnosticat cu Hepatita cronica moderata in urma unor analize au iesit urmatoarele rezultate:

Incarcatura virala: | Sensibilitatea metodei
2529 UI/ml | 15 UI/ml
(3,40 log UI/ml) | (1,18 log UI/ml

APF 2,69 ng/ml (1,1 - 8,04)

As dori sa imi spuneti cat de grav este.

O zi buna.

Raspunsuri (3)

magyval

acum 13 ani

Se pare ca ai hepatita virala, de tip B sau C, deoarece ai incarcatura virala. Nu este bine deloc. Transaminazele TGP si TGO sunt in limite normale? Va trebui sa faci demersuri pentru inceperea unui tratament antiviral.

Rusik

acum 13 ani

TGP: 19

otilia motoi

acum 13 ani

trebuie sa va adresati unui medic gastroenterolog pt a face alte cateva investigatii (biopsie hepatica sau fibrotest/actitest/fibroscan- nu toate ci in functie de virus). In functie de rezultate si de cauza hepatitei vi se va prescrie un tratament antiviral, care se obtine gratuit de la casa de asigurari.