hepatita

Hepatita

Postata de george211125989 cu 15 ani in urma.

As vrea sa stiu si eu daca Hepatita(B) este transmisibila pe cale sexuala sipoate afecta facul

Raspunsuri (3)

acum 15 ani

Buna Razz,

Raspunsul este DA.
Hepatita B s transmite pe cale sexuala, prin sex normal sau oral.
Virusul hepatitei B se transmite prin fluidele umane: sange, sperma, secretii vaginale si laptele de mama.

De aceea se recomanda sexul protejat sau vaccinul impotriva virusului, care s-a dovedit a fi foarte eficient!

Multa sanatate!

alin58

acum 15 ani

Da, se poate transmite pe cale sexuala si da, poate afecta ficatul pana la ciroza sau cancer hepatic.

ioan47128598

acum 15 ani

Buna,eu am hepatita b de 12 ani si am contact sexual fara presevativ de f multi ani. prietenul meu nu a luat virusulsi face testul la fiecare 6 luni.