Hepatita virala C (etiologie, simptome, factori de risc, mod de transmitere si algoritm de tratament)

Hepatita

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

mi s-a descoperit in octombrie 2007 hepatita cu virus C.In ianuarie,pe 17 am inceput tratamentul cu INTERFERON si RIBAVIRINA.Insa,dinaintea inceperii tratamentului au inceput niste dureri osoase la nivelul mainilor si picioarelor,la incheieturi.Am facut analize de specialitate pt a descoperi daca e vorba despre vreun sindrom reumatoid.Si nu s-a descoperit nimic.Este posibil sa fie din cauza hepatitei cu virus C aceste simptome?

Raspunsuri (5)

comentarii utilizatori

acum 16 ani

mi s-a descoperit in octombrie 2007 hepatita cu virus C.In ianuarie,pe 17 am inceput tratamentul cu INTERFERON si RIBAVIRINA.Insa,dinaintea inceperii tratamentului au inceput niste dureri osoase la nivelul mainilor si picioarelor,la incheieturi.Am facut analize de specialitate pt a descoperi daca e vorba despre vreun sindrom reumatoid.Si nu s-a descoperit nimic.Este posibil sa fie din cauza hepatitei cu virus C aceste simptome?

vasile

acum 13 ani

si eu sant in aceasta situatie ca si tine hepatita cronica virusul c si inainte de descoperire aveam mult acid gastric balonari si miam zis ca ceva nui in regula asa ca miam facut simple analize si abia atunci am descoperit de boala mea dar acum si eu am dureri osoase de cand iau interferonul deci da este o simtoma sanatate

Marioara15

acum 15 ani

Eu alerg de cateva luni prin spitale si la un moment dat am inceput sa am dureri de mijloc si articulare generale rale de tot... La Colentina s-a pus diagnosticul de o boala autoimuna: Spondilartropatie seronegativa HLA B27 pozitiva!!! Am tratament imunosupresor... Acum i-mi refac analizele si iese VIRUSUL HEPATITEI C!!!! E posibil? cica daca ar fi....... eu am interdictie totala ptr interferon.... Am nascur de cateva luni? cE fac in cazul meu? Ati mai intalnit asa ceva, mai e cineva in situatia asta? Sunt disperata.......... Daca opresc imunitatea e ok ptr articulatii dar se multiplica rapid C-ul.. daca as face interferonul ma fac praf cu articulatiile si am si o tromboza ceva cerebrala in antecedent etc..... Nu am factor reumatoid nici eu.. dar la radiografii erau varza toate articulatiile si HLA arata si ca am predispozitia genetica de asta s-a considerat ca am acea boala autoimuna........care se bate cap in cap cu tratamentul ptr hep C........
dar copilul? Am nascut prin cezariana.....
Ce ma fac?????????

Marioara15

acum 15 ani

si eu vreau sa stiu asta. Tinem legatura??

silviu1295514

acum 15 ani

As dori si eu sa stiu ce nota ati obtinut la depunerea dosarului pentru tratament?