Hepatita virala B

Hepatita

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

In urma analizelor sanguine medicul de familie i-a spus mamei ca este purtatoare de virusul hepatitei B si ca acesta se afla in sange dar ca nu este nimic grav.Este adevarat? Nu este cazul sa isi faca niste analize mai amanuntite? Se poate trata?

Raspunsuri (1)

alin58

acum 16 ani

Trebuie sa mearga la un medic hepatolog sau gastroenterolog deoarece sunt analize mai aprofundate care se fac pentru a se vedea daca e doar purtator sau are hepatita cronica. Simpla testare a ag HBs nu e suficienta.
Cand e vorba existenta in organism a virusilor hepatici e grav. Nimeni nu ar trebui sa se joace asa cu vorbele.