Hepatita virala B - generalitati

Hepatita

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

sunt purtator al virusului hepatitei B.se trateaza acest virus sau nu?

Raspunsuri (10)

simona166117244

acum 15 ani

Buna Bogdan,
Una dintre cee mai frecvente boli infectioase este hepatita B, infectia cu virusul hepatitei B poate fi cronica sau acuta. Hepatita cronica B poate dura toata viata si poate duce la afectiuni grave.
Hepatita acuta B evolueaza de la cateva saptamani la cateva luni si te poti vindeca.
Mai multe amanunte poti afla intrand pe : //sfatulmedicului.ro/articole/Infectioase/Hepatita_virala_B_316.htm
Sanatate maxima!

alin58

acum 15 ani

Se trateaza. Metode de tratament sunt mai multe, medicamente antivirale (entecavir, lamivudina, etc,) sau tratamentul cu interferon. Pentru a obtine unul din aceste tratamente trebuie sa iei legatura cu un medic specialist (gastroenterolog sau hepatolog) sa faci mai multe analize, viremie, punctie hepatica, anticorpii hbs, etc.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

din pacate am aceasta boala autoimuna SINDROM OVERLAPE cu afectare grava hepatica - ciroza
fac tratament alopat cu imuran, s.a...
ce sanse am la viata?
am 40 ani si chiar vreau sa traiesc ptr copiii mei
cu mii de multumiri
va rog sa ma ajutati daca puteti

comentarii utilizatori

acum 15 ani

pe la varsta de 8-9 ani am avut hepatita b,am fost internat la tulcea...acum am 40 ani..pana acum nu am avut probleme pana cand intruna din nopti mam trezit cu niste intepaturi la nivelul ficatului si mam alarmatam stopat cu alcolul si cu grasimile..beam cam3-4beri zilnic si ocazional o tuica de cazan ..am dat comanda in tara de essentiale forte sa urmez un tratament..mentionez ca am serviciul in strainatate. De la un timp miau aparut niste pete rosii pe cap cu coji si mancarimi,care ar putea sa fie cauza

gabriela nicoleta122065

acum 15 ani

te-as putea ajuta cu ceva informatii despre niste produse ce iti pot stopa aceasta boala autoimuna...daca vrei detalii intra pe mail: [email protected]

comentarii utilizatori

acum 15 ani

In timpul sarcinii am fost diagnosticata/purtator sanatos de hepatitaB,analize bune,ma simt bine.Trebuie sa tin regim?

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Sunt purtator al virusului hepatitei B
Ag HBs-pozitiv,Anti-HBs-negativ, HBe-antigene-negativ,HBe-anticorpi-pozitiv. GPT-ALAT 24.0 U/L;GOT-ASAT 20.0 U/L
ADN-viral hep. B(CANTITATIV) 3050 UI/ml
Cum va evolua boala mea? vreau sastiu de tratament va rog!!!

alin58

acum 15 ani

Dat fiind ca ai anticorpi HBe se pare ca virusul nu se inmulteste, deocamdata. Ideal ar fi sa dezvolti anticorpi HBs iar ag HBs sa devina negativ.
Cu viremia pe care o ai nu primesti tratament antiviral. Acesta se acorda doar la valori de paste 10000 Ul/ml.
Sfatul meu e sa incerci sa te odihnesti cat mai mult, sa nu soliciti ficatul cu mancaruri grele, sa nu consumi bauturi alcoolice si cam atat.

ion183134134

acum 15 ani

Am 27 de ani si la varsta de 20 de ani am descoperit ca am virusul b. Am Ag Hbs pozitiv si Ag Hbe negativ, transaminazele normale.Daca mai afli ceva te rog anunta-ma si pe mine. Cazul meu e asemanator cu al tau, mi s-a spus ca sunt purtatoare sanatosa de virus b si sa nu-mi fac griji. Am tinut regim si am incercat sa nu iau medicamente pentru a nu imi suprasolicita ficatul. Atat am facu....tu ai mai facut ceva in plus????Sfatuieste-ma si pe mine....

matei

acum 11 ani

am vhb din 2008 si am urmat cu baraclude din 2008 le termin in 2013 si merge foarte bn cu ele m-ia esit negativ dupa 3 luni de terapie si muncesc bine trag chiar de fiare haltere nu mai beau nu mai fumez din 2008 si de tigari din 2006 ma simt fffff bine doctora spune ca o sa fie bn si dupa tratament analizele sint normale dar trebui sa continui pina la 5 ani de terapie sper sa fie bn nu va inchideti in voi purtativa normal.am descoperito la 35 de ani acum am 39 doamne ajuta la toata lumea sa fie bn