Hepatita toxică medicamentoasă.😢

Hepatita

Postata de MembruMobileApp1518357237 cu 2 luni in urma.

Bună seara. Am fost diagnosticată cu Hepatită toxică medicamentoasă,nu știu ce-ar trebui să mănânc. Îmi puteți da niște rezultatele? Mulțumesc.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna seara,

Daca ai fost diagnosticata cu hepatita toxica medicamentoasa, este esential sa eviti orice substante care ar putea agrava afectiunea. Hepatita toxica medicamentoasa este o leziune hepatica cauzata de medicamente sau substante chimice.

Ficatul tau are nevoie de o dieta sanatoasa si echilibrata pentru a se regenera. Iata cateva sugestii:

1. Consuma multe legume si fructe proaspete.
2. Redu sau elimina alimentele procesate, pe cat posibil.
3. Consuma alimente cu un continut scazut de grasimi, in special grasimi saturate. Pestele bogat in Omega-3, precum somonul, poate fi benefic.
4. Evita alcoolul, deoarece poate deteriora ficatul.
5. Bea multa apa pentru a ajuta ficatul sa elimine toxinele.

Pe langa acestea, depinde si de anumite medicamente pe care le-ai luat, asa ca discuta cu medicul tau despre medicamentele sau suplimentele pe care le-ai putea lua.

Iti recomand sa consulti un medic nutritionist sau un hepatolog pentru un plan de dieta personalizat.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/nutritie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Hepatite-virale/hepatita-toxica_4577