hepatita tip c

Hepatita

Postata de tomaioana cu 14 ani in urma.

exista o legatura intre colonul iritabil si hep c?
hep c evolueaza cu transaminaze normale?
starea de oboseala in aceasta perioada pot sa o leg de colon iritabil sau hep ?
am facut inurma cu 4 ani colonoscopie si a iesit bine <
am facut analize si ecografie in decembrie si medicul a zis ca e bine ficatul doar ca e usor hiperleflexiv si ca nu e nevoie sa iau hepatoprotectoare
acum insa am o stare de oboseala si ostare derau general
ce sa fac?

Raspunsuri (1)

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

1. Nu exista legatura intre hepatita C si colonul iritabil
2. Hepatita virala C poate evolua cu enzime hepatice normale. Trebuie sa va urmareasca un medic infectionist/fgastroenterolog pentru precizarea diagnosticului
3. Starea de oboseala poate fi determinata de multiple cauze: cel mai proabil hepatopatia.
4. Consultati medicul specialist.