Hepatita in spital

Hepatita

Postata de Gabriela13 cu 11 ani in urma.

Buna ziua, am o intrebare foarte importanta. O ruda a fost operata de curand la Municipal si operatia a fost considerata reusita pana a trebuit operat din nou din cauza unei infectii serioase facuta. Se pare ca sangele s-a adunat in abdomen dupa ce a fost scoasa drena si s-a infectat. Dupa care am primit vestea ca a facut hepatita! Operatie simpla de colecist si a rezultat o hepatita! Care este explicatia? Medicii nu vorbesc, asistentele sunt mute. Noi cumparam antibiotice pe banii nostri, iar informatia oferita de medici e fragmentata, insuficienta si in nici un caz nu ne linisteste. Cum poti face hepatita de la o infectie? Hepatita nu este cauzata de virusul hepatic care trebuie transmis de cineva/ceva? A aparut din senin?

Raspunsuri (2)

Buna

acum 11 ani

Buna,

dognele invatate de la medici, de la TV si ziare nu corespund realitatii.
Hepatita nu se face deloc de la virusi si contagiere ci de la alte cauze simple:
- hepatita din cauza mecanica: blocaj de vene sau de colecist (cazul dvoastra) (1%)
- hepatita de la suparare si enervare (9% )
- hepatita de la medicamente chimice (90% din bolnavii de azi)

Ai spirit bun de observatie...

Cum doctorii nu stiu nici ei de asa ceva caci sunt orbi si nu gandesc ci aplica doar cele invatate mecanic la facultate - desi li se intanppla zilnic nu au cum sa.-ti raspunda.
Mai ales ca nu doresc sa se creada ca e vina lor. Dar e vina lor si provine de la operatie.
S-a facut blocaj mecanic al ficatului !
Cu medicamente nu se deblocheaza !

Gabriela

acum 11 ani

Va multumesc pentru raspuns. Cred ca acesta a fost cazul, blocarea mecanica a ficatului. Au mers lucrurile mai bine cateva zile. Astazi insa trebuiau scoase drenele (4 la numar) si dupa o ecografie al carui rezultat iar este un mare secret ne-au anuntat ca vor sa pastreze drenele 21 de zile!!! Care este explicatia posibila? Exista riscul unei a treia operatii???