HEPATITA CRONICA virala (vhb) inactiv

Hepatita

Postata de oncioiu1 cu 11 ani in urma.

AM FOST DIAGNOSTICATA CU VRIRUS HEPATIC B CRONICA VIRALA INACTIVA CAT DE GRAV ESTE .

Raspunsuri (4)

abyabyaby

acum 11 ani

Sa multumesti Domnului ca nu este activa si monitorizeaz-o mereu ,periodic prin viremie , respectiv fibroscan.Multa sanatate !!!

oncioiu1

acum 11 ani

multumesc la fel multa sanatate

Adrienne

acum 11 ani

Purtatorul de virus B inactiv nu este complet sanatos,dar nici bolnav. Acest virus se poate trezi oricand,deaceea este necesar un control hepatologic ,cel putin o data pe an, pentru a detecta reactivarea virusului, precum si o ecografie abdominala [ ficat]. Virusul se poate transmite pe cale sexuala cat si prin sange. Daca partenerul nu are virusul B ,este indicat sa se vaccineze, pana la vaccinare fiind nevoie de protectie cu prezervativ. In caz de sarcina este necesar sa fie informat medicul, pentru a putea lua masuri de protectie a copilului. Sangele menstrual sau cel din rani poate transmite virusul la cei din familie.

VICOVEANU

acum 11 ani

MI S-A PUS DIAGNOSTICUL DE PURTATOR SANATOS DE VIRUS HEPATITA B.MI S-A FACUT SI VIREMIA SI MI S-A SPUS CA NU NECESIT TRATAMENT,VALORILE FIIND INFIME.TREBUIA SA REPET ANALIZELE ANUL TRECUT SI NU LE-AM FACUT ,VA INTREB, DACA SOTIA A MAI FOST CASATORITA SE POATE SA FI FOST EA INFECTATA SI NU A STIUT?
MAI TOT TIMPUL II ESTE RAU ,CU GREATA,EA SPUNE CA DE LA FIERE,O SA FACEM ANALIZA SI SA VEDEM DACA ESTE POZITIVA SI EA...
CE REGIM TREBUIE SA TINEM SAU CARE SUNT ALIMENTELE DE CARE SA NE FERIM PENTRU A NU "STARNI"VIRUSUL DIN SOMNUL LUI? SI CARE SUNT CAILE PRIN CARE POATE FI CONTACTAT ACEST VIRUS?