Hepatita cronica VHC

Hepatita Proteze cardiace supape valve mecanice

Postata de simona130152437 cu 14 ani in urma.

Ma numesc Simona si am 50 ani,sunt din Resita si dupa o interventie pe cord deschis in 2000 pentru inlocuirea valvei tricuspide acum dupa 9 ani am depistat ca sunt purtatoare a virusului hepatitei c.Starea mea sa agravat in urma cu o luna .Stiam ca dupa 8 - 9 ani trebuie sa schimb valva si m am adresat medicilor de la clinica unde ma am operata si dupa un consult am fost programata pentru operatie.In urma analizelor dupa cum am mai spus am depistat ca sunt infectata cu virusul hepatitei c.Dg.Hepatita cronica VHC cu functie hepatica normala,TGP-43U/L,TGO-46U/L ARN-VHC-238410UI/ML fiidu mi recomandat tratamentul cu interferon si ribavirina timp de 12 luni.Astept si rezultatul punctiei dupa care imi voi depune dosarul si apoi perioada de asteptare de 3-6 luni.Intrebarea mea este proteza valvulara tip pericarbon 31 in pozitie tricuspidiana cu stenoza severa rezista pana la terminarea tratamentului.?

Raspunsuri (3)

ana maria

acum 10 ani

buna seara sunt f trista:(am fost internata in spi pentru tratarea menangitei ....in camera la spitala m stat cu doua doamne ce aveau hepatita:(....la externare mi sa s[us ca sunt purtatoare de hepatita cronica vhc...nu stiu ce este cum se manifesta pe viitor va rog din suflet explicatimi si mie!!! AKUM TREI ANI AM AVUT UN ACCIDENT SI A TREBUIT SA MI SE FACA TRANSFUZIE DE SANGE SI IMPLANT DE SPLINA CU CI IMI RAMASESE DIN SPLINA MEA NEATINSA ....DE ATUNCI AU TRECUT TREI ANI...EU INTRE TIMP MIAM FACUT MAI TOT TIMPUL ANALIZELE LA SANGE...DAR NU MIAU SPUS NIMIK DE HEPATITA....DAR AKUM KND AM FOST IN SPITAL INTERNATA MIAU SPUS DE EXISTENTA HEPATITEI!!VA ROG EXPLICATIMI CE ESTE!!VA MULTUMESC

Utilizator11597395071

acum un an

Buna, Simona. Sper din suflet ca ai trecut peste momentul dificil despre care ne povesteai.
Cred ca din toate forumurile pe care am cautat subiectul acesta, tu esti singura persoana care a mentionat despre operatia pentru valva tricuspida.
Ai putea sa imi spui, te rog foarte mult, cum a fost dupa operatie?
Recent, am fost diagnosticata cu insuficienta la aceeasi valva si ma sperie enorm gandul la interventie chirurgicala.
Iti multumesc foarte mult!

Mihaela

acum 11 luni

Bună seara, și eu sunt interesata de experienta doamnei. Pt mama mea de 65 ani ma interesează.