hepatita C

Hepatita

Postata de Andryy cu 15 ani in urma.

Sunt nou pe acest forum si nu stiu exact unde gasesc discutii despre hepatita C. Poate ma ajutati cei care sunteti mai vechi aici. Multumesc.

Raspunsuri (3)

Andryy

acum 15 ani

Sunt nou pe acest forum si nu stiu exact unde gasesc discutii despre hepatita C. Poate ma ajutati cei care sunteti mai vechi aici. Multumesc.

alin58

acum 15 ani

Scrie doar "hepatita" in lista de discutii. La "hepatita c" nu apare nimic.

hci

acum 15 ani

Dragul meu, ma gandesc ca probabil ai aceasta boala sau cineva apropiat. In termeni medicali aceasta hepatita se numeste nonA - nonB.
Se transmite doar post transfuzional, adica prin seringi contaminate, sange contaminat etc.
Exista tratament cu medicamente cu protectie hepatica si interferon.
Iti faci un dosar medical cu diagnosticul tau si beneficiezi de tratament.
Sansele sa fie transmisa prin contact sexual sunt mici dar trebuie sa le iei in calcul.
Asa ca protejazate cand faci sex cu cineva sau mai bine fati analizele cu anticorpii antivirus hepatitic C si stai singur o perioada.