hepatita c

Hepatita

Postata de vali009 cu 10 ani in urma.

buna ziua.imi puteti explica va rog ce inseamna hepatita cronica dismetabolica?
si daca se poate tratata?
va multumesc

Raspunsuri (2)

Adrienne

acum 10 ani

Cauze dismetabolice : obezitate, diabet. Regim dietetic fara grasimi, cu putine calorii, efort fizic redus. Medicatie pentru dislipidemie , pentru diabet, daca este cazul. Antioxidanti pentru celulele hepatice : Silimarina ; Essentiale ; Vit. e. Nu este un tratament standard pentru steato-hepatita.

vali009

acum 10 ani

Persoana respectiva(adica mama mei) nu prezinta diabet si nici obezitate.Dar in acelasi timp cu hepatita cronica dismetabolica a fost diagnosticata si cu pancreatita cronica recurenta si sdr.intestinului iritabil + intoleranta la lactoza
Exista vindecare completa?sau de acum toata viata trebuie sa tina regim?
va multumesc