hepatita c

Hepatita

Postata de monika.1980 cu 11 ani in urma.

va rog din suflet daca se poate sa imi raspundeti ce inseamna hepatita c inactiva

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Hepatita C inactiva se refera la faptul ca ficatul este infectat cu acest virus insa el nu este in stare de activitate, adica nu produce leziuni ale hepatocitelor (celulele ficatului). Aceasta activitate se masoara prin determinarea de ARN -HVC si evaluarea periodica a transaminazelor ( care cresc atunci cand hepatocitele sunt afectate).

Marya

acum 10 ani

D-le doctor,
Explicati-ne in termeni empirici....
Asadar esti purtator, virusul este inactiv, dar ? Se poate declansa oricand boala? in ce conditii?
Se poate, la fel de bine, sa nu se declanseze nicodata?
Esti total imun la virus ?
Multumesc.