hepatita c

Hepatita

Postata de dannutza cu 14 ani in urma.

buna ,imi poate spune si mie cineva ce inseamna tratamentul cu interferon?tb stat in spital sau se poate face si acasa?cam cit costa tratamentul pe cont propiu?cam ce reactii da acest tratament la o varsta mai inaintata de ex 69 de ani?va multumesc!

Raspunsuri (3)

alina

acum 14 ani

Cel mai bine este sa intrebi medicul de specialitate, nu este bine sa iei medicamente dupa capul tau. Una la mana ca nu stii daca acest medicament iti face bine si nici nu stii ce doza sa-ti administrezi. Lasa medicul sa decida daca este ok. Sanatate multa!!!

maria

acum 14 ani

tratamentul cu interferon este initiat sub stricta supraveghere a unui medic infectionist sau de medicina interna cu experinta in folosirea acestui medicament, fiind un medicament cu foarte multe reactii adverse. pacientul este inclus in programul national(este foarte scump achzitionat pe cont propriu) de trat la hepatitei C dupa efectuare de multipte teste(punctie hepatica, viremie, etc). limita maxima de initiere a tratamentului prin Casa de Sanatate este de 60 ani. Tratametul consta in adm saptamanala subcutanat de interferon de obicei asociat si cu adm zilnica de ribavirina.Primele doze se recomanda sa fie efectuate sub supravegerea unui medic pt posibilele reactii adv ce pot aparea. Apoi tratamentul se poate realiza si acasa cu stricta monitorizarea a hemogramei,tinand in permanenta legatura cu medicul curant. Prima evalaure eficientei tratametului se face dupa 3 luni.

ioan

acum 14 ani

Pot avea copii daca mama este sanatoasa si care este riscul ,ca fatul sa ia virusul hcv ?