hepatita b

Hepatita

Postata de Radu13117077 cu 15 ani in urma.

cat de mult te poate afecta virusul hepatic b in relatia sexuala? pot sa am probleme erectile? daca partenere nu este contaminata dar in schimb este vaccinata atunci poti face sex neprotejat? sexul oral este indicat?

Raspunsuri (4)

acum 15 ani

Buna,

Hepatita B se transmite pe cale sexuala, doar in conditiile unui raport neprotejat!

Cele mai frecvente modalitati de trnsmitere a virusului sunt prin sange infectat, prin raport seual neprotejat vaginal,oral sau anal, sau prin contactul cu fluidele corporale: lichidul seminal (sperma), saliva sau laptele matern.

Asadar, sexul oral nu este recomandat!

Vaccinul previne intredevar infectarea cu hepatita B insa are o eficienta de 95%, de accea iti recomand sa discuti cu partenera ta daca este dispusa sa se supuna totusi unor riscuri, cat de mici.

In ceea ce priveste viata sexuala, nu exista o legatura directa intre hepatita si performantele sexuale, acestea putand fi afectate doar prin intermediul starilor de oboseala date de hepatita!

Sper sa am putut sa-ti fiu de ajutor!
Numai bine!

Claudiu86

acum 15 ani

Nu este garantat ca daca ta vaccinezi nu te poti infecta.Nu puneti in pericol viata partenerei d-voastra

alin58

acum 15 ani

Chiar daca partenera este vaccinata, o dozare a anticorpilor este indicata a fi facuta pt. a vedea si daca este imunizata.

adina

acum 13 ani

am s ie uhepatta b si ce ar trebui cumva izolati oamenii bolnavi,daca se iubesc oamneii atunci nu le va fi frica sa faca orice,vacinul protejeaza,sora mea sufera si ea de aceasta boala si e casatorita de 5 ani,sotul sa vaccinat si nu e infectat,anual da analize dar nu i se gasetse nimic,iata o dovada adevarata ca virusul nu este intratit de periculos dacaeste mentinut sub controol