Hepatita B...

Hepatita

Postata de Zaharia Elena cu 10 ani in urma.

Buna.Ziua....Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns...
Sotul are HEpatita B...i-am facut analizele PCR ADN HBV CANTITATIV SI i-a iesit incarcatura virala :
50 632 copii ADN HVB/ ml
(4,70 log copii ADN HVB/ ml )
14 848 Ul/ ml
(4,17 log UI/ml)
Limita de detectie:
51 copii ADN HVB/ml
(1,71 log copii ADN HVB / ml)
15 UI/ ml
(1,17 LOG UI/ml
TGO................89U/L
TGP..................................180 U/L .
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns ce este de facut , si daca este un motiv mare de ingrijorare :o3

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Se pare ca virusul este activ motiv pentru care trebuie introdusa terapia antivirala pentru a stopa inmultirea lui si distrugerea ficatului. Pentru aceasta, este nevoie sa consultati medicul gastroenterolog pentru evaluare si depunere a dosarul catre casa de asigurari in vederea aprobarii terapiei antivirale.

Zaharia Elena

acum 10 ani

Multumesc frumos pentru raspuns!♥