HEPATITA B

Hepatita

Postata de Mirela257 cu 11 ani in urma.

Cat timp traieste virusul hepatitic B pe obiectele contaminate?

Raspunsuri (6)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Virusul hepatitic B poate fi infectios timp de 7 zile pe suprafetele contaminate sub forma de sange uscat.

Mirela257

acum 11 ani

multumesc

lacriela

acum 11 ani

dar virusul c?

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Virusul hepatitic C poate rezista pana la 4 zile.

lacriela

acum 11 ani

multumesc

Anonimuuuus

acum 10 ani

Dar daca un om contactat cu hepatita c a lasat sange pe o canapea sau fotoliu si apoi am venit eu si am pus mana in gura dupa ce am pus mana pe fotoliu sau canapea!! Durata dintrezile este cam 2,3 zile si nu se vedeau pete de sange ! Va rog imi este tare frica !